URL – na początku nie brzmi szczególnie ekscytująco. Ale bez niego bylibyśmy całkiem zagubieni. Pod pojęciem URL rozumie się ogólnie adres strony, który wpisujemy w przeglądarce lub klikamy na link, aby przejść do konkretnej strony internetowej. Bez tych trzech liter nie mielibyśmy dostępu do zawartości strony internetowej, ponieważ za adresem URL kryje się adres IP, a ten jest warunkiem komunikacji komputera z serwerem. Ale zacznijmy od początku. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, czym jest adres URL, dlaczego dziś używamy adresów URL i dlaczego adresy URL są ważne dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek.
Jaka jest różnica między URL a URI?
Adres URL jest podrzędny w stosunku do URI. URI jest pojęciem ogólnym i oprócz dokładnej lokalizacji – czyli adresu URL – może wskazywać również na przykład nazwę zasobu. Adres URL to unikalny drogowskaz do konkretnej strony internetowej. Internauci wpisują w przeglądarce adres URL, po czym są przenoszeni na odpowiednią stronę internetową. Ale adres URL prowadzi nie tylko do stron internetowych: w sieciach lokalnych dokładna ścieżka katalogowa do określonego folderu lub pliku jest również określana jako URL. Terminy URL i URI są często używane synonimicznie. Jednak adres URL jest w zasadzie zawsze również URI, podczas gdy URI może być również czymś innym. Adres URL to przyjazny dla użytkownika adres strony internetowej. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy mogą wejść na stronę internetową również za pomocą unikalnego adresu IP. Składa się on jednak z długiego, trudnego do zapamiętania ciągu liczb. Ponieważ adres URL składa się z (zazwyczaj) znaczących słów i liczb, łatwiej go zapamiętać.
Struktura adresu URL
W najprostszej formie adres URL składa się z trzech części: protokołu, nazwy domeny lub serwera oraz ścieżki do pliku. Ścieżka do pliku może składać się z wielu poziomów katalogów. Jeśli plik nie jest wywoływany przez przeglądarkę lub innego klienta w sieci, ale przez inny serwer, adres URL może wyglądać inaczej. W tym przypadku URL, obok protokołu/schematu, składa się jeszcze z nazwy użytkownika i hasła, hosta pliku, jak również portu, przez który można wywołać dane. Względne adresy URL mogą być również stosowane wewnątrz dokumentu HTML. Oznacza to, że protokół i nazwa serwera są pomijane. W kodzie podawane są tylko nazwa katalogu i pliku, na przykład /katalog/plik.html. Jeśli na stronie internetowej użyto względnego adresu URL, to po kliknięciu takiego linku przeglądarka zawsze powraca do adresu serwera domeny, na którym aktualnie się znajduje.