Facebook Messenger i sekretna gra w szachy. Jak zagrać?

Pod koniec stycznia bieżącego roku Mark Zuckerberg pochwalił się aktualnymi statystyki produktów należących do ekosystemu Facebooka. Prawie 1,6 miliarda użytkowników, z których ponad 800 milionów regularnie korzysta z Messengera. Komunikator Facebooka już od dawna żyje własnym życiem i patrząc na jego plany, m.in. możliwość zamawiania taksówek, wykonywania przelewów pomiędzy użytkownikami, rozwiązania dla small businessu, e/f-commerce, to już niebawem może stać się najważniejszym i głównym produktem Facebooka.

Z jednej strony rozwiązania dla biznesu i ułatwienia dla użytkownika, z drugiej – komunikacja i rozrywka. Aby zachować balans, Facebook musi myśleć o swoich użytkownikach, dostarczając im nowe, niekoniecznie komercyjne rozwiązania. Takim przykładem jest np. kilkanaście dostępnych już aplikacji rozrywkowych, które można zainstalować i wykorzystywać jako część Messengera. Mowa tu o aplikacjach generujących memy, śmieszne obrazki czy wideo. Jak doskonale widać, jest tu również miejsce na gry, na których Facebook w dużej mierze zbudował (swojego czasu) zasięg i popularność. Messenger nie forsuje tematu, ale ostatnio odkryta „sekretna gra w szachy” może oznaczać, że coś jest na rzeczy. O co chodzi?

Okazuje się, że za pomocą Messengera można zagrać w szachy. Wystarczy, że podczas rozmowy ze znajomym wpiszesz komendę @fbchess play. Polecenie uruchamia w aplikacji mobilnej (nie działa na desktopie) szachy, w które można zagrać wpisując kolejne polecenia tekstowe. Nie jest to najprostsze, ale jeżeli dysponujesz doświadczeniem szachowym, to na pewno sobie poradzisz.

Poniżej screeny: dodatkowe aplikacje oraz szachy:

messengerapps messengerchess messengerchess2

Wpisując @fbchess help pojawia się pomoc. Przy okazji: K – król, Q – dama, B – goniec, N – koń, R – wieża, P – pionek.

Gry na Messengerze nigdy nie będą mocno rozbudowane i powinny bazować na prostych minigierkach typu: wpisz hasło, odgadnij lub narysuj coś, rozwiąż quiz, porównaj. W tym rozpatrujemy olbrzymi potencjał. A Ty jak uważasz? Czy Messenger to dobra platforma dla gier?

Zdjęcie: signetbm.co.za